פאולינה בן עמי בת 76- בעלת חברת רישום הפטנטים מהמובילות בישראל

כללי, משפטי, צרכנות — מאת בתאריך 12 במאי 2013 12:26

 פאולינה בן עמי, תושבת רחובות, לא תיארה לעצמה שיום יבוא והיא תהיה בעלת משרד לרישום פטנטים מהמובילים בישראל. משרדה עזר כבר לאלפי לקוחות להגיש בקשה לרישום פטנט, הליך בירוקרטי לא פשוט אך קריטי עבור השמירה על קניין רוחני. "נושא רישום הפטנטים בארץ מוכר וחשוב, ואנחנו כאן לכל מי שצריך עזרה", היא אומרת.

בן עמי נולדה שנת 1936 וגדלה בפיראסיקבה, עיר קטנה בברזיל בה גרו בסך הכל 12 משפחות יהודיות. בימים ההם ההשפעה הקתולית בברזיל היתה גדולה, והיהודים לא היו אהודים במיוחד על האוכלוסיה המקומית. "כאשר הייתי מסתובבת כילדה קטנה ברחובות הילדים היו צועקים לי: 'אתם הרגתם את ישו'", בן עמי נזכרת. למרות זאת, הקהילה היהודית המצומצמת בפיראסיקבה הקפידה לשמור על זהותה והיא התחנכה על ברכי היהדות והציונות. אמה עבדה בויצ"ו ואביה שהיה ציוני בנפשו היה עושה מגבית עבור ישראל.

בנעוריה עברה המשפחה לסאו פאולו, שם נחשפה לקהילה יהודית רחבה יותר. כאשר החלה ללמוד באוניברסיטה המקומית לקחה גם חלק בחוג של סטונדטים יהודים צעירים ואנרגטיים. התעניינותה בציונות הלכה וגברה, והגיע לשיאה כאשר הגיע מישראל פרופסור א. ד. ברגמן, מחנך וחוקר לכימיה מפורסם אותו ראיינה לעיתון של האוניברסיטה. "הוקסמתי מפועלו של פרופסור ברגמן, והוא הציע לי הצעה שפשוט לא יכולתי לסרב לה", היא מספרת, "לעשות דוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים". למרות התנגדות אביה, שעל אף היותו ציוני חזר ואמר לה 'שילדים של אחרים יעלו לארץ', התעקשה לממש את חלומה לעלות לישראל ולבסוף נחישותה הכניעה את משפחתה שנפרדה ממנה בכאב אך תוך אמונה שלמה בדרכה ועקרונותיה.

באפריל 1959 הגיעה לארץ. "מיד הרגשתי בבית", היא מספרת בהתרגשות, "התאהבתי בישראל ולמרות הקשיים הרבים של החיים בארץ אל מול החיים הנוחים למדי בברזיל, החלטתי להישאר כאן".

ההתאקלמות של בן עמי באה לה בטבעיות. היא גרה אצל דודתה בגבעתיים ולאחר מכן השכירה חדר אצל משפחה בוכרית בירושלים שהכירה את בנם עוד בברזיל. היא התחברה עם נשים ברזילאיות צעירות נוספות שעלו לארץ ובהמשך שכרה איתן יחד דירה.

כאשר הכירה את בעלה באוניברסיטה, מרצה לפולקלור יהודי, גרו בתחילה בירושלים אך עברו לגרמניה, שם הוא עשה דוקטורט ואילו היא עבדה במחקר בביוכימיה בבית ספר לרפואה. בזמן מלחמת ששת הימים רצו לחזור לארץ אך הקונסוליה הישראלית בפרנקפורט לא איפשרה להם, וכך חזרו רק בסוף המלחמה. "התחושה בישראל היתה תחושה של אופוריה", היא מספרת, "אני עד היום זוכרת כמה התרגשתי כשראיתי בפעם הראשונה בחיי את העיר העתיקה, למרות שעבדתי לפני כן קרוב לשם במעבדה לביוכימיה".

החל משנת 1986 החלה לעבוד כנציגת ישראל בענייני פטנטים באו"ם, ובמסגרת תפקידה טסה למגוון יעדים בפרויקטים לייעוץ ולעידוד יזמות בהם ארגנטינה, מקסיקו, גואטמלה, אל סלבדור, אך הסגירת המעגל המשמעותית ביותר עבורה היתה לייצג את ישראל בברזיל, לקדם מודרניזציה של שיטת הפטנטים במדינה.

כאשר חזרה לברזיל במסגרת העבודה זו היתה חוויה רגשית עצומה עבורה. התקופה היתה לא פשוטה, מתנגדים ניסו להפיל את השלטון, המשטרה ביצעה מעצרים רבים. "ברזיל השתנתה מאוד", בן עמי מספרת, "היתה לי שם משפחה גדולה אבל לא מצאתי שם את עצמי".

את הלידה של בנה השלישי בן עמי לעולם לא תשכח. שמיעתה נפגעה בעקבות מחלת אוזניים וקשה ונאמר לה שאם תלד תהפוך לחירשת. בבית חולים "הדסה" סירבו לנתח, אך בזמנו הגיע רופא אמריקאי מוכר לארץ. התקופה היא מלחמת יום הכיפורים, הוא ניתח חיילים רבים בחינם ושמע את הסיפור של פאולינה והחליט להיחלץ לעזרתה. כך ילדה את בנה השלישי, כיום רופא אונקולוג בתל השומר.

לאחר שמאסה בנסיעות, ניהלה פאולינה את מחלקת כימיה ביולוגיה במשרד הפטנטים, והיתה מראשוני עורכי הפטנטים בישראל. היא עבדה באינטרפארם ובתעשייה הביוטכנולוגית, צברה נסיון מסחרי בחברת פארמה, וגם בחברת ידע למסחר ופיתוח במכון וייצמן כסמנכ"ל. בגיל 65 התחילה לחשוב שמיצתה את עצמה, ותהתה מה ביכולתה לעשות עם כל הנסיון שברשותה, במחקר, פטנטים ועסקים. "החלטתי לנתב את הידע שלי בתחום הביוכימיה ואת הידע בתחום הפטנטים והייעוץ ללקוחות כיצד לנהל את הקניין הרוחני שלהם, והחלטתי לפתוח עסק משלי". בעלה, שבדיוק יצא לפנסיה, נרתם גם הוא לפרוייקט של אשתו. בזכות שמה וקשריה כבר מהרגע הראשון נחלה הצלחה, מכון וויצמן והאוניברסיטאות שביקשו למסחר את ההמצאות באקדמיה פנו אליה מיד, והחברה הטרייה החלה לצמוח.

כיום בבעלותה של פאולינה משרד "בן עמי" היושב בעיר רחובות בה היא מתגוררת כיום, משרד לרישום פטנטים מהמובילים בארץ, שעזר כבר לאלפי לקוחות להגיש בקשה לרישום פטנט, הליך בירוקרטי לא פשוט, ופאולינה מדגישה את חשיבות העיגון המשפטי של קניין רוחני. "אנחנו עובדים עם חברות ישראליות ומגישים בקשות בכל העולם עבורם. אני נתקלת כל הזמן ביזמים, אנשי עשייה, ואני שמחה על ההזדמנות לעזור להם להגיע להכרה והצלחה. נושא רישום הפטנטים בארץ מוכר וחשוב, ואנחנו כאן לכל מי שצריך עזרה".

2 תגובות

  1. שאול אבני הגיב:

    שלום רב,
    יש לי תוכנה לכלכלת/ניהול תקציב לבית ו/או העסק שרציתי קניין רוחני לזה.
    תודה
    שאול

השארת תגובה