לקראת כנס האזרחים הותיקים: עודד מור, מנכ"ל אחוזת ראשונים, מספר על חווית החיים הטובים בגיל השלישי

כללי, צרכנות — מאת בתאריך 8 בינואר 2018 14:21

RISHOאחוזת ראשונים, אחד מבתי הדיור המוגנים היוקרתיים הראשונים שנוסדו בארץ, קיים משנת 1996. הבסיס טמון במייסדיה: משפחת רובינשטיין, שמורשת החדשנות שלהם הביאה לתפיסת דיור מוגן אמריקאית יוקרתית.

תוחלת החיים עלתה, אנשים חיים הרבה מעבר לתקופת העבודה שלהם, חלק מאבדים את הספונטניות, ומרגישים במגבלת הנגישות – חלקם אף לא נוהגים יותר. אחרים -חבריהם הלכו לעולמם, נותרו מבוגרים בודדים. כיצורים חברתיים, דיור מוגן מספק את הצורך הבסיסי של האדם לחברה, תוך שינוי בתפיסת המגורים של האדם.

rishonimclear2 (1)

עודד מור, מנכ"ל אחוזת ראשונים בן 62, אקדמאי מוסמך- m.a ביעוץ ארגוני, בוגר אוניברסיטת תל אביב, ולימודים בטכניון. בעבר שימש בתפקידים בכירים בענף המלונאות, מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב ומנכ"ל רשת בתי מלון. ראיון לקראת כנס האזרחים הותיקים, הוביל את עודד המומחה לספר כיצד הוא מנהל את התפיסה החדשנית למגורים של קהילת אזרחים ותיקים באחוזת ראשונים.

 

מה הכי מאתגר וחשוב למנכ"ל דיור מוגן? 

שמדד ההצלחה שלנו יבטא את שביעות רצון הלקוחות. בית חם, מעבר לקהילה חברתית מעצימה ומפנקת.

במה מתמקדת ההשקעה שלכם מעבר לדירות מגורים חדישות?

בביטחון פיזי, רפואי וחברתי.

הבדידות מנוונת ומובילה לסימפוטומים של דיכאון וחוסר שביעות רצון, תוך איבוד הכישורים החברתיים, ומן הסתם אלה משפיעים על המצב הבריאותי ועל תוחלת החיים. באחוזת הראשונים יש מענה לצרכים החברתיים, בזכות קהילה תוססת ואינספור פעילויות של תרבות, אומנות, קהילה וחברה. אלה יוצרים איכות חיים של אנשים שבחרו להיות בסביבה חברתית תוססת, ולא בניכור סביבתי וחברתי. מחקרים אחרונים מוכיחים שחיי חברה פעילים יוצרים מיומנויות חברתיות, איכות חיים גבוהה, מעבר לתוחלת חיים ארוכה יותר.

aboutyk

מהו הבידול של אחוזת ראשונים? מה מציעה אחוזת ראשונים שאין לאף דיור מוגן אחר?

"באחוזת ראשונים שבעים דונם של מרחב ענק ופינות מגוונות: פארק מוריק, עם פינות ישיבה , מרפסות שמש, חדר אוכל, אולמות ספורט, לובי, מועדון חברים, חדרי חוגים, בריכת שחיה, חדר כושר, חוגים לכישורי תקשורת ודיגיטל, חוגים לשימור זיכרון וקוגניציה, חוגים אמנותיים, חברתיים ועוד."

עודד מוסיף: "הייחודיות של אחוזת ראשונים היא שהכל בקומפלקס האחד. מבנה שכולו בבעלות הדיור המוגן של חב' "אחוזות רובינשטיין". יש לנו מרכז מסחרי של חמישים חנויות ביניהם בית מרקחת, דואר, סופר מרקט, מסעדות, בתי קפה, בעצם כל השירותים שהאדם צריך, לצד מרכז רפואי מתקדם "מדיקל סנטר", שבתוכו 3 קופות החולים הגדולות : קופת חולים "כללית", "מאוחדת" ו"מכבי". יש לנו רופאים עצמאיים ואפילו מכון דימות קטן. מעבר לכך בית ראשונים ממוקם במקום מרכזי, קרוב לחוף הים, לכל מרכזי התרבות, ומשרדי הממשלה".

 rishonimclear2

כיצד יוצרים קהילה חברתית?

כל דייר חי בקהילה, אך סוגר את דלת ביתו ומקבל את הפרטיות המלאה שלו, מאידך הוא יכול להיות חבר וחלק מהחברה. לפגוש אנשים בשיעורי הספורט, בהליכה, בטיולים, בארועי תרבות וכד', בצרוף שמירה פיזית שנדרשת בגיל השלישי. בנוסף לקופות החולים, יש את המרפאה של הבית עם אחות ורופא רוב השעות, שמבצעים בדיקות שיגרה ומעקבים. זה יוצר מעטפת רפואית סיעודית למקרה הצורך, שמקנה לכל דייר בטחון מלא בהשגחה לבריאותו."

 

-האם הבחירה בדיור המוגן תעלה ביחס ישיר לעליה בתוחלת החיים? 

כיום, שני אחוזים בלבד מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל, מתגוררת בבתי דיור מוגן. העלייה בתוחלת החיים והיציאה לפנסיה מאוחרת, מגדילים את כמות האוכלוסייה, אשר רבים ממנה שואפים לשמור על רמת חיים גבוהה ועצמאית. מספר אנשים שהתגוררו בבתי דיור מוגן ללא ספק יגדל, ואחוזת ראשונים ערוכה להעניק להם את השירות והתנאים הטובים ביותר. מדובר במעבר לדירה פרטית שמסביבה יש מעטפת חברתית שמספקת את כל השירותים: כולל אפשרות של ביקורי המשפחה בכל עת.

*מוזמנים לפגוש אותנו בכנס האזרחים הוותיקים באילת בין ה 14-17 לינואר 2018.

סרטון יוטיוב: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=bd_2LBOHkG4

 

אין תגובות

התגובה הראשונה יכולה להיות שלך

השארת תגובה