יתרונותיה של צוואה נוטריונית

משפטי — מאת בתאריך 5 ביוני 2014 10:25

חוק הירושה בישראל קבוע את חלוקת העיזבון של אדם שנפטר בשתי דרכים- באם הותיר אחריו המנוח צווה, החלוקה תתבצע על פי ההוראות שציווה ובמקרה שלא דאג לעריכת צוואה, העיזבון יחולק על פי הקבוע בחוק, בין בן/בת הזוג וצאצאי המנוח.

כל אדם שרוצה לדאוג לעתיד משפחתו לאחר לכתו, צריך לדאוג לערוך צוואה מסודרת בעודו בחיים, במצב בריאותי ונפשי שמאפשר לו לקבל החלטות כל כך גורליות. הדרך היחידה של אדם לדאוג שחלוקת רכושו והונו תתבצע בדיוק בהתאם לרצונו היא באמצעות עריכת צוואה.

חוק הירושה מכיר בארבע צורות צוואה אפשריות- צוואה בכתב, צוואה בעדים, צוואה בעל פה וצוואה בפני רשות. בכל אחת מהדרכים יש התניות וכללים לאופן עריכתה על מנת שתהיה מוכרת וחוקית. מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לענייני ירושה על מנת לערוך את מסמך הצוואה בצורה הטובה ביותר, שתוכל להיות תקפה מבחינה משפטית ולעמוד בפני התנגדויות שונות לאחר פטירתו של המצווה.

העילות להתנגדות לצוואה הן שונות ומתחלקות בין נושאים מהותיים לגבי אופן עריכת הצוואה, כמו מצב בריאותו ושפיותו של המצווה, כשירות העדים ועוד, ובין נושאים צורניים כמו הקפדה על חתימת המצווה, תאריך עריכת המסמך ועוד.

כדי לערוך צוואה חזקה שתהווה מסמך משפטי מחייב ויציב, מומלץ לבחור באופציה של צוואה בפני רשות. החוק מכיר בארבע רשויות שמהוות גוף סמכותי לאישור צוואה- שופט, רשם ירושה, נוטריון או חבר בבית דין רבני. 

תפקידו של נוטריון בעריכת צוואה 

נוטריון הוא גורם משפטי מוסמך שיכול לערוך, לאמת ולאשר מסמכים משפטיים שונים. תוקף סמכותו של נוטריון הוא חזק מאוד והוא נחשב לגורם עליון בכל הנוגע למקוריותו ואמיתותו של מסמך משפטי. רק עורכי דין שעברו לימודים והסמכה מתאימים יכול להפוך לנוטריון. היתרון הגדול של צוואה בפני הנוטריון הוא שהיא אינה ניתנת לפרשנות, בניגוד לסוגי צוואה אחרים. הסיכוי של צוואה נוטריונית להיות מותקפת על ידי תביעות התנגדות בעתיד הוא נמוך מאוד, כיוון שהסיכוי שבית משפט יפסול צוואה כזו הוא אפסי. 

כיצד עורכים צוואה נוטריונית 

כאשר פונים לנוטריון לעריכת צוואה, עליו להקפיד על השלבים הקבועים בחוק; 

הגשת המצווה – המצווה חייב להקריא את צוואתו בפני הנוטריון או להגישה בכתב.

הקראת הצוואה – הצוואה חייבת להיקרא בקול רם, או על ידי המצווה או על ידי הנוטריון.

הצהרת המצווה – על המצווה להצהיר באופן רשמי בפני הנוטריון כי זוהי צוואתו והוא מסכים לה.

אישור הנוטריון – הנוטריון מאשר את הקראת המצווה, את תוכנה ואת הצהרת המצווה וחותם על המסמך, ובכך מעניק לו את תוקפו. 

חשוב לדעת בנוסף, כי הדרישות הצורניות לצוואה נוטריונית הן מינימליות. כוח סמכותו של נוטריון הוא כל כך חזק, עד שהחוק אינו דורש אפילו את חתימת המצווה על המסמך או את נוכחותם של עדים- ברגע שיש חתימת נוטריון על המסמך, החוק מתייחס אליה כאל צוואה חוקית ותקפה.

ניתן לראות, אם כן, כי צוואה נוטריונית מספקת שקט ויציבות למצווה לפני מותו ולכן כאשר מחליטים לערוך צוואה, כדאי לקחת בחשבון שיטה זו ולפנות לגורמים המתאימים.

תגיות: ,

אין תגובות

התגובה הראשונה יכולה להיות שלך

השארת תגובה