הנחות לאזרחים הותיקים בישראל

צרכנות — מאת בתאריך 16 בינואר 2012 11:55

יש הנחות לאזרחים הוותיקים בישראל, אבל אם לא תשאלו עליהן ותבקשו אותן, פשוט לא תקבלו אותן

מוסדות ממשלתיים, ציבוריים וחברתיים למדו להכיר בזה ורבים מהם מציעים הנחות מיוחדות לבני 50  והנחות משמעותיות יותר לגמלאים מעל גיל 65.

בעוד שחלק מההנחות ניתנות באופן אוטומטי, כמו למשל הטבות של גופים ממשלתיים, הרי שהרבה מאוד חברות וארגונים לא ממהרים לפרסם ולשווק את ההנחות הקיימות, כך שאם לא תשאלו עליהן ותבקשו אותן, פשוט לא תקבלו אותן.

ריכזנו עבורכם את מאגר ההנחות המרכזי:

חברת החשמל- הנחה משמעותית

חברת החשמל- הנחה משמעותית

Ø   חברות תעופה:

רוב חברות התעופה מעניקות הנחות לגמלאים במחירי הטיסה. ארקיע מעניקה הנחות בטיסות לאילת, לגליל ולים המלח, ואל-על מעניקה הנחות רק בטיסות ארוכות לארה"ב ולקנדה. גם חברות תעופה זרות כמו קונטיננטל ואייר-קנדה מעניקות הנחות לגמלאים.
יש לברר פרטים אצל סוכני הנסיעות קודם הרכישה

Ø   תחבורה ציבורית:

קווי התחבורה המרכזיים בישראל – רכבת ישראל, אגד, דן ומטרופולין – מציעים לגמלאים הנחות של עד 50% בדמי הנסיעה ו/או ברכישה של כרטיסיות מיוחדות.

Ø   בתי קולנוע, תיאטראות ומוזיאונים:

בבתי הקולנוע ניתנות הנחות משתנות שיכולות להגיע לעד כ-20% ממחיר הכרטיס, אך מומלץ לבדוק בכל בית קולנוע האם ומתי תקפה ההנחה, שכן יש בתי קולנוע שמציעים הנחות לגמלאים בכל ימות השבוע, יש שמגבילים זאת רק לשעת הבוקר ו/או לימי חול.

ברוב התיאטראות והסינמטקים, קיימות הנחות לגמלאים בשיעור של 50% (בדרך כלל בהצגות יום או ברכישת מנויים מיוחדים לגמלאים). התזמורת הפילרמונית מעניקה הנחה בשיעור של בין 3%-10% לפנסיונרים.

ברוב המוזיאונים גמלאים זכאים להנחה מדמי הכניסה בשיעור של עד 50%.

Ø   רשות הגנים הלאומיים:

על פי חוק הגנים הלאומיים, גמלאים זכאים להנחה בשיעור של 25% מדמי הכניסה לחניונים ואתרים של רשות הגנים הלאומיים.

Ø   אגרת טלוויזיה ובזק:

אזרחים גמלאים שהגיעו לגיל פרישה זכאים משנת 2010 לסבסוד מלא של אגרת הטלוויזיה ממשרד האוצר. גיל הפרישה נקבע על פי תאריך הלידה, בהתאם לפירוט המופיע באתר המוסד לביטוח לאומי.

בבזק אומנם לא מעניקים הנחות לגמלאים, אך הם מציעים שירותים מיוחדים המותאמים לאוכלוסיה מבוגרת ו/או מוגבלת תמורת תשלום: כמו שירות אל-חיוג המאפשר לשמור על קשר רצוף עם קרובי המשפחה ומכשירים לכבדי שמיעה.

Ø   רשויות מקומיות:

הנחה בשיעור של 25%- רשות הטבע והגנים

הנחה בשיעור של 25%- רשות הטבע והגנים

גמלאים זכאים לקבל הנחות בתשלום הארנונה שיכולות להגיע עד 30% בתנאים מיוחדים, וזאת על פי חוקי העזר העירוניים שקובעת כל רשות מקומית. בחלק גדול מהרשויות, קיים אגף מיוחד המטפל בגמלאים במסגרת המחלקה לשרותי רווחה ומציע להם מגוון שירותים כמו מועדונים וחוגים, הרצאות, טיולים ואירועים מיוחדים.

חלק מהרשויות מפעילות מוקדי מידע לגמלאים בהם ניתן לקבל פרטים ומידע לגבי מכלול שירותי הבריאות, הדיור (בתי אבות למשל) והרווחה הקיימים, כמו גם בנוגע להנחות החלקיות שניתן לקבל בכניסה למועדונים קהילתיים, חוגים וספריה. מומלץ להתעדכן באגף הרווחה של הרשויות המקומיות.

Ø   חברת חשמל:

בשנת 2007 התקבל חוק, לפיו גמלאים מקבלי קצבת הבטחת הכנסה מביטוח לאומי יהיו זכאים להנחה בחשבון החשמל. המשרד לביטוח לאומי קובע את תנאי הזכאות. בשנת 2010 אושר מתן הנחה לקבוצת זכאים נוספת – ניצולי שואה. הרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר קובעת את תנאי הזכאות. ביולי 2011 אושרה הנחה לקבוצת זכאים נוספת – מקבלי קצבת גמלה לנכה. המוסד לביטוח לאומי קובע מי הזכאים ומעביר לחברת החשמל מידי חודש את פרטיהם. כמו כן המוסד לביטוח לאומי שולח לכל נכה הזכאי להנחה הודעה כי הוא זכאי להנחה. ההנחה האי בשיעור של 50% מהצריכה של עד 400 קוט"ש בכל חודש, ללקוחות בתעריף ביתי, בבתים המשמשים למגורים בלבד.

Ø   הטבות בבנקים:

מוסדות הבנק השונים מציעות הנחות מיוחדות ומסלולים מיוחדים לגמלאים. הטבות אלה אינן ניתנות באופן אוטומטי, יש לברר באופן עצמאי בסניפי הבנק.

Ø   מס הכנסה:

גמלאים זכאים להטבות מס לגמלאים עבור הכנסות שונות מריבית על פיקדונות בנקאיים, הכנסות משכירות ועוד. מידע נוסף בנושא ההקלות באתר רשות המיסים בישראל.

Ø   קופות חולים:

גמלאים זכאים להנחות במסגרת ההשתתפות העצמית "בסל התרופות" לפי חוק הבטחת הכנסה וחוק בריאות ממלכתי. יש לברר בקופת חולים.

8 תגובות

 1. פישר שלמה הגיב:

  סוכם שנכי-צה"ל יקבלו הנחה בחשמל.

 2. מה עם ההנחות של נכי צה״ל ונכי פעולות האיבה.
  מאיזה אחוזים מגיעה ההנחה. נאמר לי שמ-30 אחוז, האם זה נכון ?
  בתודה.

 3. יעקב הגיב:

  שלום האם מישהו יודע אם יש הנחה לגימלאים בחברת החשמל ?
  אבא שלי גימלאי וחולה אלצהיימר וגר אצלי כבר ארבע שנים
  האם יש הנחה על חלק יחסי ? מישהו יודע ? או היכן ניתן לברר
  תודה מראש

 4. מלול הגיב:

  אני ובעלי מקבלים קיצבה זיקנה אים מגיע לנו הנחה בחשמל ????

 5. כהן מרגלית הגיב:

  אני מעונינת לקבל דווחים ממבצעים שלכם

 6. eti הגיב:

  כמה יעלה לי כרטיס טיסה לאילת אזרח וותיק

 7. eti הגיב:

  כמה יעלה כרטיס טיסה לאילת לאזרח וותיק?
  תודה

השארת תגובה