דיור מוגן לגיל הזהב והצורך בעו"ד מומחה

משפטי — מאת בתאריך 29 במאי 2014 10:46

דיור מוגן כבר מזמן איננו שם נרדף לבתי האבות של ימים עברו. למעשה, על פי רוב מדובר על מתמחי מגורים איכותיים, אשר דומים יותר למלון דירות, אשר מעניק שירותים רבים ומגוונים לדיירים.

בשל העלייה בתוחלת החיים ובשל הציפיה של בני הגיל השלישי ליהנות מאיכות חיים גבוהה חשוב מאוד להקפיד על בחירה נכונה,של בית הדיור המוגן הנכון. חשוב לבחור במקום שמספק את השירותים שאותם מצפים לקבל, אך חשוב לעשות זאת במקביל לדבר מה נוסף.

הדבר הנוסף שאנו מדברים עליו הוא בדיקת התנאים הנחתמים בין הדייר לבין בית הדיור המוגן. התנאים הללו צפויים להשפיע לא רק על הנאת הדייר משהותו במקום, אלא גם על ההוצאות עבורן ישלם לאורך התקופה.

על מנת לוודא שלא חותמים על תנאים מקפחים, בלתי סבירים או בלתי הוגנים, מומלץ להיעזר בעו"ד אשר מתמחה בתחום. התייעצות שכזאת תמנע הרבה עוגמת נפש בהמשך, ותסייע בדברים הבאים:

  • הבטחת כספי הפיקדון.
  • מניעת העלאות מחיר שרירותיות.
  • מניעת הפתעות בדמות תשלומים מיוחדים.

חשוב להיזהר ולא להצטער

נבהיר תחילה את המשמעות של הבטחת כספו של הדייר. עסקת מגורים בבית דיור מוגן מכילה מרכיב של שכירת דירה, אך למעשה היא מורכבת יותר. הדייר נדרש  להעמיד לרשות מתחם המגורים פיקדון שיכול להגיע בקלות לכדי מאות אלפי שקלים. הפיקדון, שיורד מדי שנה באחוזים בודדים, צריך לקבל הגנות מתאימות שנקראות בלשון החוק "בטוחות". על פי רוב, הציבור איננו ער לחשיבותן של הבטוחות הללו, וכבר היו מקרים שבהם הדייר שביקש לעזוב או יורשיו גילו כי יתרת הפיקדון, שלא הובטחה כנדרש, פשוט "נעלמה".

סיבה נוספת שבגינה מומלץ להיוועץ עם עורך דין דיור מוגן לפני חתימת ההסכם עם בית הדיור המוגן נוגעת למנגנון שינוי המחירים. למרות שחקיקה חדשה בתחום אוסרת על העלאת מחירים שרירותית, מתוך הבנה שהדייר הינו סוג של לקוח שבוי, שלא יכול לקום ולעזוב בקלות, אין בכך די.

החוק נוסח בצורה מעורפלת, שמאפשרת למעשה העלאת מחירים "סבירה" בלי להגדיר למה בדיוק הכוונה.עו"ד יכול להפוך את החוזה מכזה המנוסח בצורה מעורפלת, למשהו ברור, שימנע הפתעות בעתיד.

עוד סיבה חשובה לקבלת ייעוץ מקצועי נובעת מהשירותים שאותם זכאי הדייר לקבל לעומת שירותים שנקראים "שירותי רשות". חשוב להבין שישנם מקרים שבהם מוענקים שירותים מסוימים לדיירים, אשר הללו כלל אינם זקוקים להם. במידה ומדובר על שירותי חובה, אין בכך כל רע. אולם אם מדובר על שירותי רשות שעבורם נגבה כסף נוסף, הרי שהדייר עשוי להידרש לשלם בגינם סכומים בלתי מבוטלים, שאינם מחויבי המציאות.

תגיות:

אין תגובות

התגובה הראשונה יכולה להיות שלך

השארת תגובה