גמלת חוק סיעוד – כל מה שצריך לדעת

משפטי — מאת בתאריך 21 במאי 2014 10:55

חוק הסיעוד משנת 1988 נועד לאפשר לקשישים סיעודיים להישאר בביתם בסביבה טבעית ומוכרת, בחיק המשפחה, החברים והקהילה הקרובה. זאת, באמצעות גמלת סיעוד המסופקת לקשישים שעומדים בתנאים הנדרשים לקבלתה.את הגמלה ניתן לקבל בסל שירותים שמציע המוסד לביטוח לאומי, או בכסף עבור מטפלים חיצוניים. 

על אילו אנשים חלה גמלת סיעוד ומי לא זכאי

חשוב לדעת כי גמלת סיעוד ניתנת רק לגמלאים תושבי ישראל,הגרים בביתם ונדרשים לסיוע של אדם אחר בביצוע של פעולות יומיומיות, אך היא אינה ניתנת למי שנדרש רק לסיוע בניהול ותפעול  משק ביתו. מדובר בפעולות הכוללות הליכה, אכילה, רחצה, שכיבה, לבישת והורדת בגדים. כמו כן, הגמלה מוענקת לקשישים הנדרשים להשגחה על מנת למנוע סכנה לעצמם או לסביבתם.יש לציין כי  קשישים המאושפזים בבית חולים כללי זכאים לקבלת גמלת סיוע לשבועיים הראשונים לאשפוז, ואילו קשישים השוהים בבית אבות או במוסד סיעודי אינם זכאים לקבלת הגמלה. בנוסף לכך, קבלת הגמלה מותנית בעמידה בגובה הכנסה מקסימאלית, וכן באי קבלת קצבאות שירות נוספות מהביטוח הלאומי בגין נכות, או גמלת טיפול אישי המוענקת על ידי משרד האוצר. יחד עם זאת, קצבה מחו"ל לניצולי שואה אינה מונעת קבלת גמלת סיעוד. 

מה צריך לעשות כדי להגיש בקשה לגמלת סיעוד

הגשת בקשה לגמלת סיעוד כרוכה במילוי טופס בקשה מתאים הניתן להורדה באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, או בסניפי המוסד עצמו. אל טופס הבקשה המלא יש לצרף צילום של תעודת זהות, אישורים עבור הכנסת המבקש, ואישורים רפואיים המצביעים על מצבו הרפואי והתפקודי. כמו כן, ניתן להיעזר בשירותי חברת סיעוד המספקת לקשיש שירות להגשת הבקשה כנדרש בחוק. יש לציין כי במידה ונדחית הבקשה ניתן לערער על ההחלטה. 

כיצד נעשית בדיקת זכאות לקבלת גמלת סיעוד

בדיקת זכאות לקבלת גמלת סיעוד נערכת לאחר הגשת הבקשה, ובחינת העמידה בתנאים הנדרשים. הבדיקה כוללת הגעה מתואמת של נציג מטעם המוסד לביטוח לאומי אל בית מבקש הגמלה, אשרבודק ומעריך את יכולות התפקוד של הקשיש, ואם הוא עומד בדרישות לקבלת הגמלה. יש לציין כי זכות לגמלת סיעוד אינה ניתנת באופן קבוע, אלא כרוכה בביקורות של הביטוח לאומי לבדיקת מצבו התפקודי של הקשיש. כמו כן, במקרים בהם מצב הקשיש מחמיר ניתן לבקש הגדלה של סל הגמלה, ובמקרים של דחיית הבקשה בעבר ניתן לבקש הערכה נוספת. 

כיצד מקבלים גמלת סיעוד עבור מטפל חיצוני

במקרים מסוימים, ובמידה שקשיש מעסיק מטפל צמוד ונמצא זכאי לקבלת גמל סיעוד, הינו רשאי לבחור לקבל את הגמלה ככסף ישירות לחשבונו, וכך להעסיק באופן ישיר את המטפל. קצבה זו מכסה העסקת מטפל בהיקף משרה של 6 ימים בשבוע למשך 12 שעות בכל יום. כמו כן, הקשיש יכול לבחור להעביר חלק מכספי גמלת הסיעוד לחברת הסיעוד שמעסיקה את המטפל, ודואגת לכל תנאי העסקה הנדרשים עבורו.יש לציין כי המטפל חייב להיות מעל גיל 18, ואינו יכול להיות קרוב משפחה של המטופל. 

לסיכום 

גמלת סיעוד הינה חיונית ואף קריטית עבור קשישים רבים הגרים בביתם ומתקשים לתפקד. על מנת לקבל את הגמלה יש להוכיח עמידה בתנאים שהציב המוסד לביטוח לאומי, וניתן לבררם במוסד או להיוועץ עם נציגי חברת סיעוד מקצועית ואמינה.

תגיות:

אין תגובות

התגובה הראשונה יכולה להיות שלך

השארת תגובה